Komunikacja w Kanadzie


Strona główna -> Kanada -> Komunikacja w Kanadzie
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy










Kanada jest to pastwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Do wielu miast znajdujących się w tym kraju można dotrzeć jedynie samolotem lub pociągiem. Głównym przewodnikiem w Kanadzie jest Air Canada oferująca największą siatkę połączeń, dodatkowo między większymi miastami warto rozważyć linię West Jet oferującą konkurencyjne stawki. Pociągi w Kanadzie są strasznie drogim środkiem transportu, ale za to bardzo bezpiecznym i ogromnie wygodnym. Jeśli naturalne piękno nietkniętej natury jest tym, co chcemy zobaczyć, warto wybrać się w trzy dniową podróż pociągiem z Toronto do Vancouver, przecinającej prerie i Góry Skaliste - pociągi wyposażone są w specjalne przeszklone wagony widokowe.

Głównym, najbardziej znanym przewoźnikiem w Kanadzie jest VIA Rail. W tym kraju można również przemieszczać się autobusami. Jednak takie podróżowanie może okazać się bardzo kosztowne, gdyż licencje na konkretną trasę wydawane są tylko jednemu przewoźnikowi. Nie są one też rewelacyjne, ponieważ warto się przygotować na to, iż podróż może po potrwać kilka dni, a także przerwy na jedzenie i toaletę będzie niewielka ilość. Autobusy jakie można spotkać będąc w Kanadzie to Autocar Begin, Symphony Charter Bus, Coach Canada, Greyhound, Orlean Express (to nowoczesny autobus posiadający skórzane siedzenia oraz gniazdka europejskie i amerykańskie przy każdym siedzeniu) i Acadian.

Podróżowanie autobusem jest dość bezpieczne, jednak pomimo to należy zachować szczególną ostrożność i pilnować swoich rzeczy. Jak w każdym państwie luksusowym środkiem transportu są także samochody. Dzięki niemu jest łatwiejsza komunikacja. Koszt samochodu w Kanadzie jest stosunkowo niski, szczególnie gdy podróżujemy w kilka osób. W większych miastach takich jak Toronto, Montreal czy Vancouver poleca się korzystać z komunikacji miejskiej, w pozostałych rejonach kraju pozostaje samochód.

Ceny paliwa w Kanadzie są odrobinę wyższe niż w Stanach Zjednoczonych, jednak dużo niższe niż w Europie. Większość wynajmowanych w Kanadzie samochodów posiada automatyczną skrzynie biegów – pracownicy firmy, która wynajmuje samochody bardzo chętnie udzielają informacji jak jej używać. Należy również pamiętać, iż w prowincji Quebec większość znaków jest w języku francuskim. Tak samo jak w Polsce Kanadyjczycy do jazdy używają prawej strony jezdni. Jeśli osoby przebywające w Kanadzie używają polskiego prawa jazdy mogą go używać jedynie przez pierwsze trzy miesiące pobytu. Jeśli jednak zaplanowany był dłuższy pobyt w tym kraju będzie potrzebne międzynarodowe lub lokalne prawo jazdy. Kanadyjczycy używają systemu miar SI, czyli prędkości są podawane w kilometrach na godzinę, odległości w kilometrach. W większych miastach znajdują się tak zwane „Diamond Lines” – w zależności od rejonu kraju mogą ich używać autobusy lub taksówki, motocykle. Jednak lepiej ich unikać ze względu na bardzo wysokie kary. W Kanadzie można skręcać na czerwonym świetle, ale tylko po uprzednim zatrzymaniu się. Wyjątkiem jest Montreal. Na skrzyżowaniu bez świateł i znaków pierwszeństwa obowiązuje zasada FIFO (first In, first out) – czyli samochód, który pierwszy dojechał do skrzyżowania, pierwszy opuszcza skrzyżowanie. Jeśli dwa samochody dojadą do skrzyżowania w tym samym czasie, obowiązuje zasada – samochód z prawej ma pierwszeństwo. Bezwzględnie należy ustąpić pierwszeństwa samochodom policji, ambulansom i wozom strażackim. Jeśli pojazd na sygnale zbliża się od tyłu, należy zjechać na prawo i zwolnić, a w razie konieczności nawet się zatrzymać. Jeśli samochód na sygnale stoi na drodze lub przy drodze, należy zwolnić i przejechać się po wolnym, niebezpośrednio sąsiadującym pasem. W Kanadzie jest zakaz blokowania hydrantów. Piesi zawsze, bez wyjątku mają pierwszeństwo na przejściach i skrzyżowaniach. Pozostał ostatni dość wyjątkowy środek transportu – autostop. Podróżowanie nim jest legalne i popularne wśród młodzieży.



Kanada - miasta

Ottawa Toronto Vancouver


Kanada - co warto wiedzieć



Kanada - Kanada ciekawostki Kanada ciekawostki
Kanada ma najwyższy standard życie na świecie Liczba ludności jest ...
Kanada - Tradycje w Kanadzie Tradycje w Kanadzie
Kanada to kraj wielonarodowościowy, w którym tradycje i kultury przenikają ...
Kanada - Kuchnia Kanadyjska Kuchnia Kanadyjska
Dzisiejsza kuchnia Kanadyjska stanowi mieszankę smaków z wielu rożnych stron ...
Kanada - Turystyka w Kanadzie Turystyka w Kanadzie
Kanada jest drugim na świecie krajem pod względem powierzchni. Miejsca ustępuje ...
Kanada - Kanada - dane ogólne Kanada - dane ogólne
Obszar: 9 984 670 km2Ludność: 33 212 696Stolica: OttawaGęstość ...
Kanada - Klimat w Kanadzie Klimat w Kanadzie
Kanada to państwo położone w Ameryce Północnej. Rozciąga ...
Kanada - Kultura Kanady Kultura Kanady
Wyróżniamy trzy główne wpływy na kulturę: tradycjonalne rdzenne ...
Kanada - Gospodarka Kanady Gospodarka Kanady
Wysoko rozwinięty kraj przemysłowo-rolniczy o bogatych zasobach naturalnych. Kraj silne ...
Kanada - Główne rzeki w Kanadzie Główne rzeki w Kanadzie
W  zachodniej części Kanady: Mackenzie (najdłuższa), Jukon, Kolumbia, ...
Kanada - Religia Kanady Religia Kanady
Dominuje chrześcijaństwo 47% to katolicy, a około 36% protestantów. ...

Komunikacja w Kanadzie - dodaj komentarz:



Twój komentarz:
Twój podpis:



 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies