Kanada - dane ogólne


Strona główna -> Kanada -> Kanada - dane ogólne
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy










Obszar: 9 984 670 km2
Ludność: 33 212 696
Stolica: Ottawa
Gęstość zaludnienia: 3 osób na km2
Głowa państwa: królowa Elżbieta II;               
gubernator generalny: Adrienne Clarkson

Położenie:
Kanada leży w północnej  części Ameryki Północnej, pomiędzy północnym Atlantykiem na wschodzie, północnym Pacyfikiem na zachodzie i Morzem Arktycznym na północy, na północ od zasadniczej części USA Jest to drugi co do wielkości kraj świata po Rosji. Położona jest ona pomiędzy Atlantykiem i Pacyfikiem, na północ od USA.. Długość linii brzegowej Kanady wynosi 244 tys. km, a jej zarys jest ogromnie urozmaicony licznymi zatokami i półwyspami, ponadto występują liczne archipelagi.


Na zachodzie gdzie Kordyliery dochodzą do morza występuje wybrzeże fiordowe oraz archipelag Wysp Królowej Charlotte (składający się z 150 wysp).Na pograniczu Kanady i Stanów Zjednoczonych leży największa wyspa tego regionu - Vancouver (31 284 km²). Północ Kanady charakteryzuje się występowaniem dużych zatok (największa to Zatoka Hudsona, - 637 tys. km² z odnogą Zatoką Jamesa, Ungava, Zatoka Św. Wawrzyńca, Zatoka Fundy).


W centrum kraju położona jest kraina prerii rozciągająca się od Gór Skalistych na wschód, przez tereny Alberty, Saskatchewanu i Manitoby. Jest nią płaski obszar, uroczo porośnięty słonecznikami i pszenicą. W jej granicach znajduje się Głowa Rozbita w Skoku Bizona, miejsce historycznie związane z plemieniem Czarnych Stóp.


Największe półwyspy: Labrador, Gaspe, Nowa Szkocja, Kent, Adelaide, Boothia, Simpsona, Melville, Ungava. U północnych wybrzeży rozciąga się rozległy Archipelag Arktyczny (obejmuje on 1 370 tys. km²) składa się z dużych wysp przybrzeżnych (Banksa, Wiktorii, Księcia Walii, Ziemia Baffina) oraz Wysp Królowej Elżbiety. Północną część Archipelagu Arktycznego zajmują lodowce (pow. ok. 100 km²).

Sąsiedzi: Kanada sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonym
Języki: angielski (urzędowy) 59,3%, francuski (urzędowy) 23,2%, inne 17,5%
Waluta: 1 dolar kanadyjski (CAD) = 100 centów
Ustrój kraj federacyjny, demokracja parlamentarna

Główne miasta: Toronto, Montreal, Vancouver, Ottawa, Calgary, Winnipeg, Edmonton, Hamilton, Regina, Quebec

Skład etniczny: Brytyjczycy - 46%, Francuzi – 26%, inni Europejczycy – 20%, Azjaci i Afrykanie – 6%, Indianie i Eskimosi – 2%. Około 90% ludności mieszka w odległości 160 km od granicy z USA


Podział administracyjny:
10 prowincji i 3 terytoria: Alberta, Kolumbia Brytyjska, Manitoba, Nowy Bruszwik, Nowa Fundlandia, Terytoria Północno-Zachodnie, Nowa Szkocja, Nunavut, Ontario, Wyspa Księcia Edwarda), Quebec, Saskatchewan, Terytorium Jukonu

Klimat od umiarkowanego na południu po subpolarny i polarny na północy. Najważniejszym czynnikiem decydującym o klimacie Kanady jest szerokość geograficzna. Im dalej na północ tym zimniej. Południowa część Kanady ma klimat umiarkowany ciepły, wnętrze kraju -kontynentalny chłodny, północ Kanady - subpolarny i polarny. Na zachodzie wybrzeża notuje się wyższą temperaturę, co jest wynikiem oddziaływania ciepłego Prądu Pacyficznego (natomiast wschodnie wybrzeże ochładzane jest przez zimny Prąd Labradorski.

Ukształtowanie terenu

W ukształtowaniu terenu dominują głównie równiny a na zachodzie góry. Wyraźnie zaznacza się południkowy układ krain fizyczno-geograficznych. Około 3/4 powierzchni Kanady zajmują wyżyny i góry, na zachodzie system Kordylierów (Logan, 6050 m — najwyższy szczyt Kanady); w części środkowo-zachodniej Wielkie Równiny (prerie)
i Nizina rzeki Mackenzie; we wschodniej  i środkowo-wschodniej  części rozległy płaskowyż, opadający na pd. wyraźnymi progami skalnym. Klimat od umiarkowanego (ciepły i chłodny) na południu do subpolarnego i polarnego na północy we wnętrzu kraju kontynentalny suchy.
Zachodnia Kanada znana jest jako górzysty region, natomiast wschodnia część posiada największe i najważniejsze miasta państwa oraz najczęściej odwiedzaną atrakcję turystyczną kraju - wodospad Niagara.



Kanada - miasta

Ottawa Toronto Vancouver


Kanada - co warto wiedzieć



Kanada - Kanada ciekawostki Kanada ciekawostki
Kanada ma najwyższy standard życie na świecie Liczba ludności jest ...
Kanada - Tradycje w Kanadzie Tradycje w Kanadzie
Kanada to kraj wielonarodowościowy, w którym tradycje i kultury przenikają ...
Kanada - Kuchnia Kanadyjska Kuchnia Kanadyjska
Dzisiejsza kuchnia Kanadyjska stanowi mieszankę smaków z wielu rożnych stron ...
Kanada - Turystyka w Kanadzie Turystyka w Kanadzie
Kanada jest drugim na świecie krajem pod względem powierzchni. Miejsca ustępuje ...
Kanada - Komunikacja w Kanadzie Komunikacja w Kanadzie
Kanada jest to pastwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego ...
Kanada - Klimat w Kanadzie Klimat w Kanadzie
Kanada to państwo położone w Ameryce Północnej. Rozciąga ...
Kanada - Kultura Kanady Kultura Kanady
Wyróżniamy trzy główne wpływy na kulturę: tradycjonalne rdzenne ...
Kanada - Gospodarka Kanady Gospodarka Kanady
Wysoko rozwinięty kraj przemysłowo-rolniczy o bogatych zasobach naturalnych. Kraj silne ...
Kanada - Główne rzeki w Kanadzie Główne rzeki w Kanadzie
W  zachodniej części Kanady: Mackenzie (najdłuższa), Jukon, Kolumbia, ...
Kanada - Religia Kanady Religia Kanady
Dominuje chrześcijaństwo 47% to katolicy, a około 36% protestantów. ...

Kanada - dane ogólne - dodaj komentarz:



Twój komentarz:
Twój podpis:



 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies