Obszar: 9 984 670 km2
Ludność: 33 212 696
Stolica: Ottawa
Gęstość zaludnienia: 3 osób na km2
Głowa państwa: królowa Elżbieta II;
gubernator generalny: Adrienne Clarkson
Położenie:
Kanada leży w północnej części Ameryki Północnej, pomiędzy północnym Atlantykiem na wschodzie, północnym Pacyfikiem na zachodzie i Morzem Arktycznym na północy, na północ od zasadniczej części USA Jest to drugi co do wielkości kraj świata po Rosji. Położona jest ona pomiędzy Atlantykiem i Pacyfikiem, na północ od USA.. Długość linii brzegowej Kanady wynosi 244 tys. km, a jej zarys jest ogromnie urozmaicony licznymi zatokami i półwyspami, ponadto występują liczne archipelagi.
Na zachodzie gdzie Kordyliery dochodzą do morza występuje wybrzeże fiordowe oraz archipelag Wysp Królowej Charlotte (składający się z 150 wysp).Na pograniczu Kanady i Stanów Zjednoczonych leży największa wyspa tego regionu - Vancouver (31 284 km²). Północ Kanady charakteryzuje się występowaniem dużych zatok (największa to Zatoka Hudsona, - 637 tys. km² z odnogą Zatoką Jamesa, Ungava, Zatoka Św. Wawrzyńca, Zatoka Fundy).
W centrum kraju położona jest kraina prerii rozciągająca się od Gór Skalistych na wschód, przez tereny Alberty, Saskatchewanu i Manitoby. Jest nią płaski obszar, uroczo porośnięty słonecznikami i pszenicą. W jej granicach znajduje się Głowa Rozbita w Skoku Bizona, miejsce historycznie związane z plemieniem Czarnych Stóp.
Największe półwyspy: Labrador, Gaspe, Nowa Szkocja, Kent, Adelaide, Boothia, Simpsona, Melville, Ungava. U północnych wybrzeży rozciąga się rozległy Archipelag Arktyczny (obejmuje on 1 370 tys. km²) składa się z dużych wysp przybrzeżnych (Banksa, Wiktorii, Księcia Walii, Ziemia Baffina) oraz Wysp Królowej Elżbiety. Północną część Archipelagu Arktycznego zajmują lodowce (pow. ok. 100 km²).
Sąsiedzi: Kanada sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonym
Języki: angielski (urzędowy) 59,3%, francuski (urzędowy) 23,2%, inne 17,5%
Waluta: 1 dolar kanadyjski (CAD) = 100 centów
Ustrój kraj federacyjny, demokracja parlamentarna
Główne miasta: Toronto, Montreal, Vancouver, Ottawa, Calgary, Winnipeg, Edmonton, Hamilton, Regina, Quebec
Skład etniczny: Brytyjczycy - 46%, Francuzi – 26%, inni Europejczycy – 20%, Azjaci i Afrykanie – 6%, Indianie i Eskimosi – 2%. Około 90% ludności mieszka w odległości 160 km od granicy z USA
Podział administracyjny:
10 prowincji i 3 terytoria: Alberta, Kolumbia Brytyjska, Manitoba, Nowy Bruszwik, Nowa Fundlandia, Terytoria Północno-Zachodnie, Nowa Szkocja, Nunavut, Ontario, Wyspa Księcia Edwarda), Quebec, Saskatchewan, Terytorium Jukonu
Klimat od umiarkowanego na południu po subpolarny i polarny na północy. Najważniejszym czynnikiem decydującym o klimacie Kanady jest szerokość geograficzna. Im dalej na północ tym zimniej. Południowa część Kanady ma klimat umiarkowany ciepły, wnętrze kraju -kontynentalny chłodny, północ Kanady - subpolarny i polarny. Na zachodzie wybrzeża notuje się wyższą temperaturę, co jest wynikiem oddziaływania ciepłego Prądu Pacyficznego (natomiast wschodnie wybrzeże ochładzane jest przez zimny Prąd Labradorski.
Ukształtowanie terenu
W ukształtowaniu terenu dominują głównie równiny a na zachodzie góry. Wyraźnie zaznacza się południkowy układ krain fizyczno-geograficznych. Około 3/4 powierzchni Kanady zajmują wyżyny i góry, na zachodzie system Kordylierów (Logan, 6050 m — najwyższy szczyt Kanady); w części środkowo-zachodniej Wielkie Równiny (prerie)
i Nizina rzeki Mackenzie; we wschodniej i środkowo-wschodniej części rozległy płaskowyż, opadający na pd. wyraźnymi progami skalnym. Klimat od umiarkowanego (ciepły i chłodny) na południu do subpolarnego i polarnego na północy we wnętrzu kraju kontynentalny suchy.
Zachodnia Kanada znana jest jako górzysty region, natomiast wschodnia część posiada największe i najważniejsze miasta państwa oraz najczęściej odwiedzaną atrakcję turystyczną kraju - wodospad Niagara.